| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 Inch HD Plus IPS Display | |
| Graphics Card | Mali-G72 Graphics | |
| OS | Android 12 | |
| RAM | 4GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 64GB eMMc SSD | |
| Battery | Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Teclast P30s |
|---|---|
| Model | P30s |
| Price | Tk 11,461 |
| Brand | Teclast |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | GPS Navigation ac Dual Band Wi-Fi |
|---|
| Display Type | HD Plus IPS 10-point Capacitive Touch Oliophobic (lipophobic) coating 178 Degree Wide Angle Lens OGS Sharp Display |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inch |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Webcam | 5MP Main, 2MP Camera |
|---|
| Body Dimensions | 240 mm x 170 mm x 10 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 420 gram |
| Body Build | Full Metal body Intelligent backlight |
| Body Color | Sea Blue |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor |
| Ram | 4GB LPDDR4x RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 64GB eMMc SSD |
| Graphics Memory | Mali-G72 Graphics |
| Battery Type | Li-Poly-Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery |
| Battery Backup | 9 hours battery life DC&Type-C Charging |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | K9 Digital Amplifier chip |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | GPS Navigation ac Dual Band Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Sensors G-Sensor, Internet Speed (Mbps) LTE Cat 6 300 Mbps Download, 50 Mbps Upload, GSM + WCDMA + FDD-LTE |
This tablet All future is best. And Battery backup is best.
Display: 8.0 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor
RAM: 3GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: 22800mWh Li-Poly Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 2GB RAM
OS: Google Chrome
Battery: Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron N3060 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2 Cells Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 inches Display
Processor: Deca Core Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery
Warranty: 01 Year International Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail 1.44 GHz Z8350
RAM: 2 GB DDR3 RAM
OS: Windows 10
Battery: 8000 mAh Lithium-ion polymer
Warranty: 2 year (Battery, Adapter 1 year)
View Details →
Display: 14 inch
Processor: Intel Atom z8350
RAM: 2GB RAM
OS: 10 Operating system
Battery: 4800mAh Battery
Warranty: 01 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch HD Display
Processor: Intel Atom Z3735F
RAM: 2 GB RAM
OS: Windows-10 Home
Battery: 10000 mAh Lithium Polymer
Warranty: Warranty 1 Year
View Details →