| Processor | Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 Inches FHD IPS LCD Display | |
| Graphics Card | ARM Mali-720 Graphics | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| RAM | 3GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 32GB SSD | |
| Battery | Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Alldocube IPlay10 Pro |
|---|---|
| Model | IPlay10 Pro |
| Price | Tk 10,419 |
| Brand | Alldocube |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11a/b/g/n (2.4GHz+5GHz) |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD Capacitive Multi-touch Display |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches 10.1 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | Dual Camera Set UP (One Front 2 MP + One Back 5 MP) |
|---|
| Body Dimensions | Height: 241.3 mm x Width: 171.7 mm x Thickness: 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 510 Grams (With Battery) |
| Body Build | Aluminum Alloy |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| Processor | Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor |
| Ram | 3GB LPDDR3 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB SSD |
| Graphics Memory | ARM Mali-720 Graphics |
| Battery Type | Lithium-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery |
| Battery Backup | Up to 6 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5 mm Audio Jack |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 802.11a/b/g/n (2.4GHz+5GHz) |
| Bluetooth | 4.0 with A2DP Profile |
| USB | 1 × Micro USB 2.0, Supported OTG, Supported Charging, Supported Network sharing, 1 × DC 3.5mm in |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Supports microSD Card up to 128GB |
High quality SSD. Best tablet.
Display: 10.1 Inch HD Plus IPS Display
Processor: Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches HD Plus IPS LCD Display
Processor: 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A53 Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: 22800mWh Li-Poly Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 inches Display
Processor: Deca Core Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery
Warranty: 01 Year International Warranty
View Details →