| Processor | Intel Atom z8350 | |
|---|---|---|
| Display | 14 inch | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics500 | |
| OS | 10 Operating system | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 512 GB HDD, 32 GB eMMC | |
| Battery | 4800mAh Battery | |
| Warranty | 01 Year Warranty |
| Name | iLife Zed Air H |
|---|---|
| Model | Zed Air H |
| Price | TK. 13,500 |
| Brand | I-Life |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Interface Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n,Interface Bluetooth Bluetooth 4.0 |
|---|
| Display Type | FHD |
|---|---|
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Weight | 2.34 Kg |
|---|---|
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Quad Core up to 1.8GHz |
| Ram | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 512GB |
| eMMC Capacity | 32GB eMMC |
| Graphics Memory | Intel HD Graphics500 |
| Battery Backup | 6 Hours Backup |
|---|---|
| Battery Backup | 6 Hours Backup |
| 3.5mm Jack | 1 x 3.5 mm mini jack |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | External Memory 1x micro SD card up to 64GB | Support Data Transfer Support USB2.0*1, USB3.0*1 | Flash Card Supported 64GB Micro SD Card | |
The overall laptop is great. Don't expect this game to do any heavy loads.
Display: 11.6 Inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183C Kompanio 500 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch HD Plus IPS Display
Processor: Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD Plus IPS Display
Processor: Deca-Core 10-Core,2x 2.3GHz ProcessorARM Cortex-A72
RAM: 4GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6600mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 2GB RAM
OS: Google Chrome
Battery: Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron N3060 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2 Cells Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 inches Display
Processor: Deca Core Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery
Warranty: 01 Year International Warranty
View Details →