| Processor | Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 Inches FHD IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphic Gen8 GPU Graphics | |
| OS | Windows 10 + Android 5.1 Lollipop | |
| RAM | 2GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 32GB eMMC SSD | |
| Battery | Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Alldocube Iwork8 air |
|---|---|
| Model | Iwork8 air |
| Price | Tk 11,461 |
| Brand | Alldocube |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD Capacitive 5-point Touch Screen Display |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | Dual Camera Set UP (One Front 2 MP + One Back 2 MP) |
|---|
| Body Dimensions | 1200 x 1920 Pixels |
|---|---|
| Body Weight | 311 Grams (With Battery) |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | White |
| Operating System | Windows 10 + Android 5.1 Lollipop |
|---|---|
| Processor | Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor |
| Ram | 2GB LPDDR3 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB eMMC SSD |
| Graphics Memory | Intel HD Graphic Gen8 GPU Graphics |
| Battery Type | Lithium-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery |
| Battery Backup | Up to 3 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5 mm Audio Jack |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 1 × Micro USB 2.0, Supported OTG, Supported Charging, Supported Network sharing, 1 × DC 3.5mm in |
| Bluetooth | 4.0 Interface Syncs with Compatible Devices |
| USB | 1 × Micro USB 2.0, Supported OTG, Supported Charging, Supported Network sharing, 1 × DC 3.5mm in |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Gravity Sensing System,MP3,OTG,Sound Recorder,Wi-Fi |
This tablet is best.
Display: 10.1 Inch HD Plus IPS Display
Processor: Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor
RAM: 3GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: 22800mWh Li-Poly Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 2GB RAM
OS: Google Chrome
Battery: Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron N3060 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2 Cells Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 inches Display
Processor: Deca Core Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery
Warranty: 01 Year International Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail 1.44 GHz Z8350
RAM: 2 GB DDR3 RAM
OS: Windows 10
Battery: 8000 mAh Lithium-ion polymer
Warranty: 2 year (Battery, Adapter 1 year)
View Details →
Display: 14 inch
Processor: Intel Atom z8350
RAM: 2GB RAM
OS: 10 Operating system
Battery: 4800mAh Battery
Warranty: 01 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch HD Display
Processor: Intel Atom Z3735F
RAM: 2 GB RAM
OS: Windows-10 Home
Battery: 10000 mAh Lithium Polymer
Warranty: Warranty 1 Year
View Details →