| Processor | Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 Inches FHD IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphic | |
| OS | Microsoft Windows 10 | |
| RAM | 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM | |
| Memory | 64GB SSD | |
| Battery | 22800mWh Li-Poly Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Teclast TBook 10s |
|---|---|
| Model | TBook 10s |
| Price | Tk 10,419 |
| Brand | Teclast |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Display |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD Capacitive TouchScreen |
|---|---|
| Display Size | 10.1 Inches |
| Display Resolution | 1280 x 1920 Pixels, 24 bit color depth, 224 PPI Pixel Density |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 246.5 x 165.9 x 8.0 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 574 Grams |
| Body Build | Aluminum Alloy Body Design |
| Body Color | Champagne Gold |
| Operating System | Microsoft Windows 10, Android 5.1 Lollipop |
|---|---|
| Processor | Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor |
| Ram | 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 64GB (eMMC ROM Storage Capacity) SSD |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) Non-Removable battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 22800mWh Battery |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Built-in Dual Channel Speaker, Docking Interface Support, 3.5mm Earphones Port, Yes With 3.5 mm Audio Jack Support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Display |
| Bluetooth | Yes Bluetooth v4.0 with A2DP Profile |
| USB | Micro USB 2.0, With OTG, Host, Charging and Mass Storage Function |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Sensors: Accelerometer, Yes Support, Google Chrome, Microsoft Edge, Support WAP, HTML, HTML5 Browsers |
Nice Tab
Display: 10.1 Inch HD Plus IPS Display
Processor: Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches HD Plus IPS LCD Display
Processor: 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A53 Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor
RAM: 3GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 inches Display
Processor: Deca Core Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery
Warranty: 01 Year International Warranty
View Details →