| Processor | Intel Core i7-1065G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus | |
| OS | windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 512GB NVMe SSD | |
| Battery | 69.7Wh Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 years International Limited Warranty |
| Name | Samsung Galaxy Book Flex 13 (2020) |
|---|---|
| Model | Galaxy Book Flex 13 (2020) |
| Price | Tk 164,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax (2x2), Wireless PowerShare |
|---|
| Display Type | QLED FHD Multi-touch Backlit Display, Built-in S Pen |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | 720p HD / Dual Array Mic |
|---|
| Body Dimensions | 302.6 x 202.9 x 12.9 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.15 kg |
| Body Color | Royal Blue |
| Operating System | windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-1065G7 Processor, (1.80GHz, up to 4.90GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8MB Cache) |
| Ram | 16GB LPDDR4x |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB NVMe SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 69.7Wh |
| Battery Backup | Upto 20 hrs |
| Audio | Internal Dual Array Digital Mic, AKG Stereo Speakers (Max 5 W x 2) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax (2x2), Wireless PowerShare |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | 2 x Thunderbolt 3, 1 x USB-C, UFS & MicroSD Reader, 1 x Headphone out/Mic-in Combo |
| Made By |
|---|
A very reasonably priced laptop for basic computing needs.
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →