| Processor | AMD Ryzen 7-6600H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inches WQXGA IPS Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon RX600S/RX6800S Graphics | |
| OS | Windows 11 Home Chinese Edition | |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe MVMe TLC SSD | |
| Battery | 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Lenovo Legion R9000X AMD |
|---|---|
| Model | Legion R9000X AMD |
| Price | Tk 165,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS, 165Hz refresh rate, 100% sRGB color gamut, 300 nits brightness, and 5ms response time |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inches |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | IR & 720p HD |
|---|
| Body Dimensions | (W x H x D) 358 mm x 256 mm x 16.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.5 Kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Slate Grey |
| Operating System | Windows 11 Home Chinese Edition |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7-6600H 8-core, (2.60GHz, up to 5.0GHz with Turbo Boost, 12MB Cache) |
| Ram | 16GB DDR4 3200MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe MVMe TLC SSD |
| Graphics Memory | 4G, 8GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 71 Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Dolby Atmos Speaker System, Front-facing speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 2 x USB Type-A (USB 3.2 Gen2), 2 x USB Type-C (USB 3.2 Gen 2, Display Port 1.4), 3.5mm headphone jack, SD card reader, and DC power in |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | TSI Frost Blade Pro Cooling System 2.0 (translated), which includes 2 x fans, 3 x heat pipes, and 4 x outlets |
Wow good Processor
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16 GB DDR5 5200MHz
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 53.5Wh 3-cell Lithium-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →