| Processor | Intel Core i7-1365U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch WUXGA LED Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 51Whr Fast Charge 3 cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp EliteBook 1040 G10 |
|---|---|
| Model | EliteBook 1040 G10 |
| Price | Tk 161,700 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | WUXGA LED UWVA Anti-Glare (250 Nits) |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 12.43 x 8.89 x 0.71 in |
|---|---|
| Body Weight | 2.62 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1365U |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | Fast Charge battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 51Whr 3 cell battery |
| Battery Backup | Up to 7 Hours |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, dual array world-facing microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 Combo |
| USB | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging); 1 stereo headphone/microphone combo jack, HDMI cable sold separately |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Clickpad Backlit with numeric keypad spill-resistant Premium Keyboard |
Gorgeous design, sleek and slim
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80 Wh battery with 3 charging Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full HD IPS Display
Processor: Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 4-Cell 62WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1195G7 Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →