| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Msi Bravo 17 |
|---|---|
| Model | Bravo 17 |
| Price | Tk 164,890 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX |
|---|
| Display Type | FHD Thin Bezel 144Hz IPS-Level (45% NTSC) Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels (16:9 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 398 x 273 x 25.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | 5.95 lbs (2.7 Kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Ram | 32GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | Li-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell (53.5Wh) battery |
| Battery Backup | Up to 3-5 hours |
| Audio | 2x 2W Speaker, 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | 2x USB 3.2 Type A (Gen 1) 1x USB 3.2 Type C (Gen 1) / DisplayPort 1.4 1x USB 2.0 1x RJ45 |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
Good Laptop
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16 GB DDR5 5200MHz
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 53.5Wh 3-cell Lithium-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →