| Processor | AMD Ryzen 5 7530U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Integrated AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe SSD | |
| Battery | 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp ProBook 455 |
|---|---|
| Model | ProBook 455 |
| Price | Tk 165,000 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Mediatek Wi-Fi 6E RZ616 (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD LED IPS UWVA Anti-Glare 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | Integrated HD 720p webcam with dual-microphone array |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 14.14 x 9.2 x 0.78 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.83 lbs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U (2.0 GHz base clock, up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe SSD |
| Battery Type | 42 WHr Long Life Fast-Charge battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell battery |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Mediatek Wi-Fi 6E RZ616 (2x2) |
| Bluetooth | 5.3 wireless card |
| USB | 3 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 2.0b; 1 AC power |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP QuickDrop; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan; HP Smart Support (download) |
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16 GB DDR5 5200MHz
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 53.5Wh 3-cell Lithium-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →