| Processor | Core i7-1065G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.5 inches | |
| Graphics Card | Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR4x 3733Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe SSD | |
| Battery | Lithium-ion battery | |
| Warranty | 2 years International Limited Warranty |
| Name | Microsoft Surface Book 3 (2020) |
|---|---|
| Model | Surface Book 3 (2020) |
| Price | Tk 163,918 |
| Brand | Microsoft |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
|---|
| Display Type | QHD Aspect |
|---|---|
| Display Size | 13.5 inches |
| Display Resolution | 2000 x 3000 Pixels (267 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|---|
| Megapixel | 5.0 MP front-facing camera |
| Video | 1080p HD video 8.0 MP rear-facing |
| Body Dimensions | 12.3 x 9.14 x 0.59-0.90 (312 mm x 232 mm x 15 mm-23 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 1642 g (3.62 lbs) |
| Body Color | Light Gray and Matte Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Gen, Core i7-1065G7 Processor, Quad-core Upto 4.2 GHz Max Turbo |
| Ram | 16GB LPDDR4x 3733Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe SSD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 102 W Surface Power |
| Battery Backup | Up to 15.5 hours |
| Audio | Dual far-field Studio Mics Front-facing stereo speakers with Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
| Bluetooth | Bluetooth Wireless 5.0 technology |
| USB | 2 x USB-A (version 3.1 Gen 2), 1 x USB-C (version 3.1 Gen 2 with USB Power Delivery revision 3.0) 3.5 mm headphone jack, 2 x Surface Connect ports (one on keyboard base, one on tablet) Full-size SDXC card reader, Compatible with Surface Dial on- and off-s |
| Other Features | Sensors : Ambient light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
|---|
Laptop performs great.
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →