| Processor | Intel Quad Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 405 | |
| OS | Free DOS | |
| RAM | 4GB DDR3L RAM | |
| Memory | 500GB HDD | |
| Battery | 32WH Battery | |
| Warranty | Up to 2 years warranty |
| Name | WALTON WT15B71G |
|---|---|
| Model | WT15B71G |
| Price | Tk 23,490 |
| Brand | Walton |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wireless LAN 802.11B/G/N |
|---|
| Display Type | HD |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch Display |
| Display Resolution | 1366x768 |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 377(W) x 259(D) x 22.8 (H)mm (Height excluded battery area) |
|---|---|
| Body Weight | 2.2 kg |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Free DOS |
|---|---|
| Processor | Intel Quad Core |
| Ram | 4GB DDR3L |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 500GB HDD |
| Battery Type | 32 WH Battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wireless LAN 802.11B/G/N |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 + LE |
| USB | Yes |
| Made By |
|---|
Really good computer for student/basic laptop needs!!
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 13.3 inches FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 3700C Processor
RAM: 16GB DDR4 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-Cell 51Whr Lithium-Ion Polymer (Li-Po) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.8 inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Apollo Lake Pentium N3450 Processor
RAM: 4GB DDR3L 1866 MT/s RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium-ion polymer 8000 mAh Non-Removable battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-6800H Processor
RAM: 16 GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 46Whr Non-Removable Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 inch 3K super clear vision IPS LCD touchscreen Display
Processor: Intel Celeron J3455 Processor
RAM: 8GB LPDDR4
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 38Wh 7.6V/5000mAh Lithium battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inch IPS Display
Processor: Intel® Atom z8350(1.44GHz-1.92GHz
RAM: 2GB RAM
OS: Windows 10(Genuine)
Battery: 7000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 inch IPS Display
Processor: Intel Core i3 2.0GHz
RAM: 4GB RAM
OS: Free DOS
View Details →