| Processor | AMD Ryzen 7 3700C Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches FHD IPS Display | |
| Graphics Card | Integrated AMD Radeon Graphics | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB eMMC M.2 PCIe TLC SSD | |
| Battery | 3-Cell 51Whr Lithium-Ion Polymer (Li-Po) battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad C13 Yoga Chromebook |
|---|---|
| Model | ThinkPad C13 Yoga Chromebook |
| Price | Tk 23,964 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX200 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | FHD IPS, anti-glare, 250 nits, touchscreen, 360-degree hinge, Optional garagad usi pen |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 12.11 x 8.35 x 0.61 inches 307.56 x 212.1 x 15.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 3.3 pounds (1.5 kg) |
| Body Color | Abyss Blue |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 3700C Processor |
| Ram | 16GB DDR4 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB eMMC M.2 PCIe TLC SSD |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer (Li-Po) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-Cell 51Whr |
| Battery Backup | Up to 10 hours |
| Audio | Dual Stereo speakers Dual far field mics |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX200 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (With DisplayPort 1.4 functionality) 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x uSD card reader 1 x 3.5mm audio jack |
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →