| Processor | Intel Celeron J3455 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inch 3K super clear vision IPS LCD touchscreen Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 500, 250-750MHz | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB LPDDR4 | |
| Memory | 128GB eMMC SSD | |
| Battery | 38Wh 7.6V/5000mAh Lithium battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Chuwi HeroBook Pro Plus |
|---|---|
| Model | HeroBook Pro Plus |
| Price | Tk 22,922 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Dual-frequency wireless internet, stable fast connection, 2.4G/5G Dual-frequency |
|---|
| Display Type | 3K super clear vision IPS LCD touchscreen Widescreen 340nits brightness, and 100% sRGB color gamut, this display will bring you the most vibrant and vivid colors ever |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1800 x 3200 pixels |
| Webcam | Yes |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 330 x 220.8 x 18.5mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.16 Kg |
| Body Color | space gray |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron J3455 Processor 4-cores 4-threads, Up to 2.4GHz Turbo |
| Ram | 8GB LPDDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB eMMC SSD |
| Graphics Memory | Intel HD Graphics 500, 250-750MHz |
| Battery Type | Lithium battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 38Wh 7.6V/5000mAh Lithium battery |
| Audio | Yes with Built-in Four speakers Speaker, Dual microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB 3.0 x 2,1 Mini HDMI, 3.5mm Audio Jack, Micro SD |
Nice laptop
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.5 inches 2K IPS backlight Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 5000mAH battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →