| Processor | Intel Core i7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 18.4 inch HD LED CSV Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce Graphics | |
| OS | Windows 7 | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 1.5 TB HDD | |
| Battery | Lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Domestic Carry in Limited Warranty |
| Name | Toshiba Qosmio X500 X8310 Core i7 2nd Gen |
|---|---|
| Model | X500-X8310 |
| Price | TK 89,380 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | HD LED CSV Display |
|---|---|
| Display Size | 18.4 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 442.6 x 294.2 x 46.5 mm(WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 4.75 kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 7 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 (2nd Generation) 2630QM |
| Ram | 4GB DDR3 Upto 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1.5 TB |
| Graphics Memory | 1.5 GB DDR5 |
| Battery Type | TBC |
|---|---|
| Battery Backup | 3 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v3.0 |
| USB | 3 x USB 2.0, 1 x eSATA |
| Made By |
|---|
Laptop performs great.
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →