| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon 780M Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD | |
| Battery | 3 Cell 75WHr internal Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Xiaoxin Pro 16 |
|---|---|
| Model | Xiaoxin Pro 16 |
| Price | Tk 89,100 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | 2.5k IPS optional 120Hz high refresh rate, 350nits high brightness, 100% sRGB high colour gamut, Rheinland hardware low blue light + Eyesafe certification, DC dimming without flicker |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | IR Camera for Windows Hello |
|---|
| Body Dimensions | 356mm x 251mm x 17.5mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.93 Kg |
| Body Build | Cloud Grey, Storm Grey |
| Body Color | Metal unibody design |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS 8 Cores, 16 Threads (2.70GHz, up to 5.10GHz with Turbo Boost, 16MB Cache) |
| Ram | 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD |
| Battery Type | 75WHr internal battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell battery |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
| Audio | Dolby Atmos-powered stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 x Thunderbolt 4 (USB Type-C) 1 X USB Type-C 2 x USB Type-A 3.5mm headphone jack card reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard with a 1.3mm key travel and a dedicated Numpad |
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →