| Processor | Intel Core i5-1335U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Vostro 14 |
|---|---|
| Model | Vostro 14 |
| Price | Tk 87,890 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 5 RTL8821CE, 1x1, 802.11ac, MU-MIMO |
|---|
| Display Type | FHD 60Hz AG, Wide Viewing Angle, LED-Backlit, Narrow Bordera |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 1080p at 30 fps FHD RGB camera, dual-array microphone (only for computers with a aluminum cover) |
|---|
| Body Dimensions | Height (front): 17.52 mm (0.69 in.) Height (rear): 18.48 mm (0.73 in.) Width: 323.67 mm (12.74 in.) Depth: 219.76 mm (8.65 in.) |
|---|---|
| Body Weight | 3.17 lb (1.44 kg) |
| Body Build | Titan Gray Aluminum |
| Body Color | Carbon Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 4.60 GHz Turbo) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 8 GB DDR4 3200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | 3 Cell, battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 41 Wh, integrated battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W total |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 5 RTL8821CE, 1x1, 802.11ac, MU-MIMO |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 1 USB 2.0 1 USB 3.2 Gen 1 Type C (Full function) 1 Universal audio 1 RJ45 Ethernet 1 Power-adapter |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | 1 SD-card slot 1 wedge-shaped lock slot 1 M.2 2230/2280 slot for solid-state drive 1 M.2 2230 slot for WLAN, Wi-Fi/Bluetooth |
Best Display
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →