| Processor | Intel Core i5-1335U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe or UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB M.2 2230 PCIe NVMe SSD Class 35 | |
| Battery | 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 14 |
|---|---|
| Model | Latitude 14 |
| Price | Tk 89,100 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
|---|
| Display Type | FHD 60Hz, WVA/IPS, Anti-Glare, 250 nit, NTSC 45% |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 1080p at 30 fps FHD Dual-array microphonesintegrated microphone |
|---|
| Body Dimensions | Depth: 8.60 in. (219.4 mm) Width: 12.70 in. (322.2 mm) Height (rear): 0.73 in. (18.6 mm) Height (front): 0.66 in. (16.8 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.42 lbs (1.54 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1335U (10 MB cache, 6 cores, up to 4.50 GHz Turbo) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB M.2 2230 PCIe NVMe SSD Class 35 |
| Battery Type | 54 Wh, ExpressCharge Capable, battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio Pro Realtek ALC3204 Audio Controller 2 W x 2 = 4 W total |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 wireless card |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort Alt mode/Power Delivery 2 USB 3.2 Gen 1 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 universal audio 1 power-adapter 1 RJ-45 Ethernet |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard, 79-key |
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →