| Camera | 64MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 10, One UI 2.1 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 4356 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy Z Fold2 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy Z Fold2 5G |
| Price | Tk 199,999 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, August 05 |
|---|---|
| Launch Date | Release 2020, September |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network EDGE | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
| Network EDGE | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 7.7 inches, 180.9 cm2 |
| Display Resolution | 1536 x 2152 pixels (~353 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | HDR10+ 120Hz refresh rate Cover display: 6.23 |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72 |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Body Build | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Mystic Bronze, Mystic Black |
| Operating System | Android 10, One UI 2.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.09 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| Memory Internal | 512GB UFS 3.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4356 mAh |
| Charging | Fast charging 15W Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 9W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Color: Mystic Bronze, Mystic Black |
Even better than I hoped.
Display: 7.82 Inches Foldable LTPO3 Display
Camera: 48MP+64MP+48MP Main, 20MP+32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, OxygenOS 13.2
Battery: Non-removable Li-Po 4805 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 Inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 4MP+10MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 200MP+10MP Main, 40MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8/12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 9.1 Inch IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 7MP Front
Chipset: Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset
RAM: 6GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po, non-removable (28.6 Wh) Battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 4323 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 10MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.5
Battery: 4500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.53 inche OLED Display
Camera: 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 10.0 (Ten)
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →