| Camera | 12MP Main, 7MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 9.1 Inch IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM, eSIM | |
| OS | iPadOS 16 | |
| Chipset | Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | Li-Po, non-removable (28.6 Wh) Battery |
| Name | Apple IPad Mini 7 |
|---|---|
| Model | IPad Mini 7 |
| Price | Tk 197,961 |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Stylus support |
|---|---|
| Display Size | 9.1 inch |
| Display Resolution | 1640 x 2360 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~264 ppi density) |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 7MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 247.6 x 178.5 x 6.1 mm (9.75 x 7.03 x 0.24 in) |
|---|---|
| Body Weight | 458 g (Wi-Fi) / 460 g (3G/LTE) (1.01 lb) |
| Body Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone, Wide color gamut |
| Body Color | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Operating System | iPadOS 16 |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Yes |
| Chipset | Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Po, non-removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | (28.6 Wh) Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Yes |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Sensors: Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language commands and dictation Network Technolgy: GSM-2G, HSDPA-3G, LTE-4G |
Great.
Display: 7.82 Inches Foldable LTPO3 Display
Camera: 48MP+64MP+48MP Main, 20MP+32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, OxygenOS 13.2
Battery: Non-removable Li-Po 4805 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 Inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 4MP+10MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 200MP+10MP Main, 40MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8/12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 10MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.5
Battery: 4500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 7.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 64MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4356 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.53 inche OLED Display
Camera: 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 10.0 (Ten)
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →