| Camera | 12MP+12MP+12MP Main, 10MP+10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Single SIM | |
| OS | Android 10, One UI 2.5 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) | |
| RAM | 8GB, 12GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Poly Battery |
| Name | Samsung Galaxy Z Fold2 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy Z Fold2 5G |
| Price | Tk 199,999 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 05 August, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released. 18 September, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 7.6 inches, 181.8 cm2 |
| Display Resolution | 1768 x 2208 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 372 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display 120Hz |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76 |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3 |
| Camera Features | Leica optics, HDR, panorama |
| Video | 2160p @60fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Body Build | Mystic Bronze, Mystic Black, Thom Browne Edition |
| Body Color | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum frame |
| Operating System | Android 10, One UI 2.5 |
|---|---|
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| Chipset |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX desktop experience support |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|
This phone is a very beautiful camera.
Display: 7.82 Inches Foldable LTPO3 Display
Camera: 48MP+64MP+48MP Main, 20MP+32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, OxygenOS 13.2
Battery: Non-removable Li-Po 4805 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 Inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 4MP+10MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 200MP+10MP Main, 40MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8/12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 9.1 Inch IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 7MP Front
Chipset: Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset
RAM: 6GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po, non-removable (28.6 Wh) Battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 4323 mAh Battery
View Details →
Display: 7.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 64MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4356 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.53 inche OLED Display
Camera: 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 10.0 (Ten)
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →