| Camera | 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.53 inche OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Ten) | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 | |
| RAM | 12 GB RAM | |
| Memory | 512 GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei Mate 30 RS Porsche Design |
|---|---|
| Model | Mate 30 RS Porsche Design |
| Price | Tk. 199,990 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N1/N3/N28/N77/N78/N79 |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | Quad: 40 MP 8 MP, (telephoto), 3X Optical Zoom 40 MP, (ultrawide) 3D TOF Camera |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 32 MP 3D TOF Camera |
| Camera Features | Leica Optics, Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps/960fps, 720p@7680fps |
| Body Dimensions | 158.1 x 73.1 x 9.3 mm (6.22 x 2.88 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 198 g |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
| Body Color | Black, Red |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| Memory Internal | 512 GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh Battery |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 40W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with Dual-band A-GPS |
| Sensors | Face ID, fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
It's better than any others phone.
Display: 7.82 Inches Foldable LTPO3 Display
Camera: 48MP+64MP+48MP Main, 20MP+32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, OxygenOS 13.2
Battery: Non-removable Li-Po 4805 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 Inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 4MP+10MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 200MP+10MP Main, 40MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8/12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 9.1 Inch IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 7MP Front
Chipset: Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset
RAM: 6GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po, non-removable (28.6 Wh) Battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 4323 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 10MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.5
Battery: 4500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 7.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 64MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4356 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →