| Brands | Canon Brand | |
|---|---|---|
| Model | EF 16-35mm f/2.8L III USM | |
| Lense Type | Wide-angle | |
| Lense Mount | Canon Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Zoom type | |
| Max Focal Length | 1.38 in Length | |
| Designed For | Canon DSLR |
| Name | Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM |
|---|---|
| Model | EF 16-35mm f/2.8L III USM |
| Price | Tk. 153,000 |
| Brand | Canon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 16-35mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8L |
| Lens Construction | 16 elements in 11 groups |
| Diagonal Angle of View | 108°10'-63°00' |
| Focusing Distance | 0.92 ft./0.28m |
| Filter Size | 3.2 in. / 82mm diameter |
| Zoom Type | Prime Type |
| Compatible Format | DX |
| Min. focal length | 16mm |
| Max. focal length | 35mm |
| Focus Adjustment | Rear focus system |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Art |
| Weight | 790g |
| Warranty | 01 year Service Warranty |
Fantastic lens, purchased for my camera. Really awesome lens.
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S
Lense Type: Nikkor Zoom
Lense Mount: Lens Cap
Zoom Type: Nikkor Zoom Lense Type
Max Focal Length: Minimum Focus Distance 4.6 ft
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 70-200mm f/2.8L IS III USM LENS
Lense Type: Telephoto Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: L-series Telephoto Zoom Lens
Max Focal Length: Length 70 to 200mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II
Lense Type: Standard Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Prime Zoom
Max Focal Length: Length 100-400mm
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 70-200mm f/2.8G ED VR II
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 200mm length
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 36.3 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264
Connectivity: HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →