| Brands | Canon Brand | |
|---|---|---|
| Model | EF 70-200mm f/2.8L IS III USM LENS | |
| Lense Type | Telephoto Type | |
| Lense Mount | Canon Mount | |
| Water Resistant | Dust Resistance | |
| Zoom Type | L-series Telephoto Zoom Lens | |
| Max Focal Length | Length 70 to 200mm | |
| Designed For | Canon DSLR |
| Name | Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM |
|---|---|
| Model | EF 70-200mm f/2.8L IS III USM |
| Price | Tk 152,000 |
| Brand | Canon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | Focal Length: 70 to 200mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | Maximum Aperture: f/2.8 |
| Lens Construction | 23 elements in 19 groups |
| Diagonal Angle of View | 34° to 12° |
| Focusing Distance | 3.94 ft. / 1.2m |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Zoom Type | L-series Telephoto Zoom Lens |
| Compatible Format | Full-Frame |
| Max. focal length | 70 to 200mm |
| Focus Adjustment | Rear focus system |
| Water Resistant | Water or Dust-resistance |
| Stable For | No Resistant |
| Weight | 3.3 lb / 1480 g |
| Warranty | 1 year service warranty |
Excellent lens on a full frame camera .... helps you acquire great raw images. My landscape photos just pop !
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S
Lense Type: Nikkor Zoom
Lense Mount: Lens Cap
Zoom Type: Nikkor Zoom Lense Type
Max Focal Length: Minimum Focus Distance 4.6 ft
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.3 megapixel
Video: MOV,MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II
Lense Type: Standard Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Prime Zoom
Max Focal Length: Length 100-400mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 16-35mm f/2.8L III USM
Lense Type: Wide-angle
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Zoom type
Max Focal Length: 1.38 in Length
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 70-200mm f/2.8G ED VR II
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 200mm length
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.3 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264, MOV
Connectivity: HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →