| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 36.3 Megapixel | |
| Video | MPEG-4, H.264 | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | Fixed Articulated LCD | |
| Connectivity | HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi | |
| Battery | EN-EL15 Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Nikon D810 |
|---|---|
| Model | D810 |
| Price | Tk 155,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Mini HDMI, Type-C |
| Wireless | No |
| Pictbridge | PictBridge Compatible |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC, CompactFlash (UDMA compliant) |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 35.9 x 24.0 mm ( Full Frame ) |
| Processor | EXPEED 4 |
| Max resolution | 7360 x 4912 Pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Minimum shutter speed | 30 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/8000 sec |
| Built-in flash | Pop-Up |
| External flash | Hot shoe, Flash Sync Terminal, Wireless |
| Flash modes | Front-curtain sync, slow sync, rear-curtain sync, redeye reduction, redeye reduction w/slow sync, slow rear-curtain sync |
| Format | MPEG-4, H.264 |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 Pixels at 60 fps |
| ISO | 64 - 12800 |
|---|---|
| White balance presets | Auto (2 types), incandescent, fluorescent (7 types), direct sunlight, flash, cloudy, shade, preset manual (up to 6 values can be stored, spot white balance measurement available during live view), choose color temperature (2500 K10000 K), all with fine-tuning |
| Image Format | JPEG, NEF (RAW), TIFF (RGB), NEF (RAW)+JPEG |
| Autofocus | Contrast Detect, Phase Detect, Multi-Area, Center, Selective Single Point, Tracking, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Number of focus points | Focus Points (51) |
| Focus Multiplier | Focal Length Multiplier (1x) |
| Screen Type | Fixed Articulated LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.2 inch |
| Screen dots | 1229K dots |
| Viewfinder type | Optical Viewfinder (Tunnel) |
| Viewfinder coverage | Coverage (100%) |
| Viewfinder magnification | Magnification (0.7x) |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 980 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 x 123 x 82 mm |
| Battery | EN-EL15 Lithium-ion Battery |
| Battery capacity | 1200, EH-5b AC adapter |
Great for family portraits, weddings, everything!
Brand: Fujifilm
Model: XF 100-400mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 85mm
View Details →
Brand: Sony Brand
Model: SEL24F14GM SYX
Lense Type: G Lens
Lense Mount: E-mount
Zoom Type: 6x power zoom
Max Focal Length: 24mm Max Focal Length
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 16-35mm f/2.8L III USM
Lense Type: Wide-angle
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Zoom type
Max Focal Length: 1.38 in Length
View Details →