| Brands | Canon Brand | |
|---|---|---|
| Model | EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II | |
| Lense Type | Standard Type | |
| Lense Mount | Canon Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Prime Zoom | |
| Max Focal Length | Length 100-400mm | |
| Designed For | Canon DSLR |
| Name | Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM |
|---|---|
| Model | EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM |
| Price | Tk. 151,000 |
| Brand | Canon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 100-400mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | 1:4.5-5.6 |
| Lens Construction | 9 Elements in 7 Groups |
| Diagonal Angle of View | 24°-6°10' |
| Focusing Distance | 3.2 ft. / 0.98m |
| Filter Size | 58 mm (Front) |
| Zoom Type | Prime type |
| Compatible Format | Full-Frame |
| Min. focal length | 100 mm |
| Max. focal length | 400mm |
| Focus Adjustment | Rear focus system |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Wildlife |
| Weight | Info. not available |
| Warranty | No warranty |
Great optical quality.
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S
Lense Type: Nikkor Zoom
Lense Mount: Lens Cap
Zoom Type: Nikkor Zoom Lense Type
Max Focal Length: Minimum Focus Distance 4.6 ft
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.3 megapixel
Video: MOV,MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 70-200mm f/2.8L IS III USM LENS
Lense Type: Telephoto Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: L-series Telephoto Zoom Lens
Max Focal Length: Length 70 to 200mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 16-35mm f/2.8L III USM
Lense Type: Wide-angle
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Zoom type
Max Focal Length: 1.38 in Length
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 70-200mm f/2.8G ED VR II
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 200mm length
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.3 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264, MOV
Connectivity: HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →