| Processor | AMD Ryzen 9-3950X Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inche Full HD IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2060 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 2666Mhz RAM | |
| Memory | 250GB M.2 Samsung 860 EVO SSD | |
| Battery | Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Xpg Apex 15 Ryzen 9 |
|---|---|
| Model | Apex 15 Ryzen 9 |
| Price | Tk 88,562 |
| Brand | Xpg |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Gigabit LAN, WLAN 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | Full HD IPS144 Hz Thin Bezel non-glare 90% sRGB display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 361 x 258 x 32.5 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.6 kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9-3950X Processor |
| Ram | 8GB DDR4 2666Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 250GB M.2 Samsung 860 EVO SSD |
| Battery Type | Changeable Li-Ion-battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 62 Wh battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | High Definition Audio Stereo speakers Microphone with noise cancelling Sound Blaster Cinema 6 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Gigabit LAN, WLAN 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | 1 x USB-A 2.0, 2x USB-A 3.2 Gen2, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort: yes, Power Delivery: no), 1x Mini DisplayPort 1.4 (supports G-SYNC-compatible monitor), 1x Headphone-Out (smartphone headset support), 1x Mic-in, 1x RJ45 Port (LAN), 1x microSD card reader |
| Made By | Singapore |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard with numeric keypad, 15 colour options |
Very Good
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →