| Processor | Intel Core i7-8750H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce Graphics | |
| OS | Windows 10 Home (64-Bit) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 2TB HDD | |
| Battery | lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 2018 |
|---|---|
| Model | Blade 15 |
| Price | Tk 88,562 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | FHD IPS 60Hz 100% sRGB, matte screen w/ 4.9 mm bezel |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.78 in. (Height) x 13.98 in. (Width) x 9.25 in. (Depth) |
|---|---|
| Body Weight | 2.3 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8750H Processor |
| Ram | 16GB DDR4 |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 2TB HDD (5400 rpm) |
| Battery Type | lithium-ion polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Compact 180 W power adapter |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | Thunderbolt 3 (USB-C) 3x USB 3.1 |
Great processor for everyday uses.
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →