| Processor | Intel Core i9-12900H processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32 GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1TB PCIe Gen4 NVMe | |
| Battery | 4-cell 82Wh Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade 17 Core i9 12th Gen |
|---|---|
| Model | Blade 17 Core i9 12th Gen |
| Price | Tk 447,913 |
| Brand | Razer |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Yes |
|---|
| Network Type | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX210 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | 4K 144Hz IPS-Grade Display, 100% DCI-P3, 6mm bezels, individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 19.9 mm x 260 mm x 395 mm (0.78 x 10.24 x 15.55) |
|---|---|
| Body Weight | 2.75 kg (6.06 lbs) |
| Body Build | T6 CNC Aluminum, Anodized, Black with illuminated Razer Logo |
| Body Color | Matte Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-12900H |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 32 GB DDR5 4800MHz dual-channel memory (slotted) |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 1TB PCIe Gen4 NVMe |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 16 GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell 82Wh Lithium-ion battery |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | Array Microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | THX Spatial Audio Support |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX210 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 wireless technology |
| USB | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) 1 x USB-C 3.2 Gen 2 - Supports Power Delivery 3 (15W) 3 x USB-A 3.2 Gen 2 |
| Made By | Malaysia |
|---|---|
| Other Features | Per-Key Backlighting, powered by Razer Chroma |
This laptop is much better.
Display: 17.3 Inches 4K UHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i9-9980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 2666mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Polymer (Li-Polymer) 4670 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch 4K UHD 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i7-13800HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 99.9Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H with vPro Processor
RAM: 64 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch 4K UHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch Display
Processor: Intel Core i9-12900HX processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch Display
Processor: Intel Core i9-13900HK Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch 4K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12800H
RAM: 16GB DDR5 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-1165G7 Processor
RAM: 16GB DDR6 4200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4583 mAh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →