| Processor | Intel Core i7-1165G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inch QHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR6 4200Mhz RAM | |
| Memory | 1TB PCe NVMe Gen4 SSD ROM | |
| Battery | Lithium-ion 4583 mAh battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade 17 (2023) |
|---|---|
| Model | Blade 17 (2023) |
| Price | Tk 447,913 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX210 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) |
|---|
| Display Type | QHD 165Hz, 100% sRGB, 6mm bezels, individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|---|
| Video | 720p HD |
| Body Dimensions | 19.9 mm x 260 mm x 395 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.75 kg (6.06 lbs) |
| Body Color | Matte Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700k |
| Ram | 16GB DDR6 4200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB PCe NVMe Gen4 SSD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4583 mAh |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | 4-Mic Array, 3.5mm Combo-Jack, Stereo 2.0 | 4 Speakers, THX Spatial Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX210 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 wireless technology |
| USB | Thunderbolt 4 (USB-C), SD Card Reader UHS-III, USB 3.2 Gen 2 (x2), USB-C 3.2 Gen 2, HDMI 2.1 output, Supports 20V USB-C chargers with PD 3.0 |
| Made By |
|---|
Mind bonding laptop. Really nice.
Display: 17.3 Inches 4K UHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i9-9980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 2666mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Polymer (Li-Polymer) 4670 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch 4K UHD 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i7-13800HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 99.9Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H with vPro Processor
RAM: 64 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch 4K UHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch Display
Processor: Intel Core i9-12900HX processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch Display
Processor: Intel Core i9-12900H processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch Display
Processor: Intel Core i9-13900HK Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch 4K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12800H
RAM: 16GB DDR5 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →