| Processor | Intel Core i9-13900HK Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1 TB SSD (M.2 NVMe PCIe 4.0 x4) | |
| Battery | 80WHr rechargeable lithium-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Razer Blade 15 |
|---|---|
| Model | Blade 15 |
| Price | Tk 447,913 |
| Brand | Razer |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | No |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AX201 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | 4K UHD 144Hz, 100% SRGB, 2ms, individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 0.67 x 9.25 x 13.98 (16.99 mm x 235 mm x 355 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.01 kg (4.40 lbs) |
| Body Build | Anodized Black finish, backlit green Razer logo |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900HK |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 1 TB SSD (M.2 NVMe PCIe 4.0 x4) |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 16 GB GDDR6 |
| Battery Type | lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 80WHr rechargeable lithium-ion polymer battery |
| Battery Backup | Upto 6 Hours |
| Audio | Stereo 2.0, 2 Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | 4-mic array THX Spatial Audio |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Combo-Jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wireless-AX201 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.1 connectivity |
| USB | 2 x Thunderbolt 4 (USB-C) 2 x USB-C 3.2 Gen 2, Supports Power Delivery 3 (15W) 3 x USB-A 3.2 Gen 2 1x UHS-III SD Card Reader 1x DisplayPort (via USB-C Alt-DP) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Backlight Technology: Yes |
All is very nice.
Display: 17.3 Inches 4K UHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i9-9980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 2666mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Polymer (Li-Polymer) 4670 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch 4K UHD 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i7-13800HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 99.9Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H with vPro Processor
RAM: 64 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch 4K UHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch Display
Processor: Intel Core i9-12900HX processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 99.9Whr battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch Display
Processor: Intel Core i9-12900H processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch 4K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12800H
RAM: 16GB DDR5 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-1165G7 Processor
RAM: 16GB DDR6 4200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4583 mAh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →