| Processor | Intel Core i7-8750H processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q Design | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB dual-channel DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade 15 |
|---|---|
| Model | Blade 15 |
| Price | Tk 88,562 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | FHD 144Hz IPS, 100% sRGB, matte screen w/ 4.9mm bezel, individually factory calibrated |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.66 x 13.98 x 9.25 / 16.8 mm x 355 mm x 235 mm (H x W x D) |
|---|---|
| Body Weight | 4.56 lbs / 2.07 kg |
| Body Color | Black with backlit green logo and green USB ports |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Processor | 8th Generation Intel Core i7-8750H processor, 6 Cores/12 Threads, 2.2GHz/4.1GHz (Base/Max Turbo), 9MB Cache, Mobile Intel HM370 Chipset |
| Ram | 16GB dual-channel DDR4-2667MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 200W power adapter |
| Battery Backup | up to 6 hours (80Wh) |
| Audio | Built-in Stereo speakers 3.5mm headphone/microphone combo port Array microphone Dolby Atmos support 7.1 Codec support (via HDMI) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Wireless-AC 9260 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5 connectivity |
| USB | 3x USB 3.1 Thunderbolt 3 (USB-C), MiniDisplayPort 1.4 |
| Made By |
|---|
This is a nice laptop, and gamer
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →