| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR4 3200MHz Dual Channel RAM | |
| Memory | 1TB Western Digital Blue SN550 M.2 NVMe SSD | |
| Battery | 4 cells Polymer 54WH Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Prostar NP70PNP |
|---|---|
| Model | NP70PNP |
| Price | Tk 166,704 |
| Brand | Prostar |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Dual Band Wireless-Wi-Fi 6 AX201 |
|---|
| Display Type | FHD (16:9) 144Hz Wide View Angle Matte Type Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 1.0M HD Video Camera |
|---|
| Body Dimensions | 15.63 (w) x 10.32 (d) x 0.98 (h) |
|---|---|
| Body Weight | 5.49 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H (2.3GHz, Max Turbo boost 4.70 GHz) 6 P-cores & 8 E-cores / 20 thread 24MB Smart Cache |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 32GB DDR4 3200MHz Dual Channel RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB Western Digital Blue SN550 M.2 NVMe SSD |
| Battery Type | 4 cells Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 54WH battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | High Definition audio interface Built-in Array Microphone 2 Built-in Speakers Sound Blaster Cinema 6+ |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Dual Band Wireless-Wi-Fi 6 AX201 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 Mini DisplayPort 1.4 output Port 1 USB 2.0 Port (Type A) 1 USB 3.2 Gen 1 Port (Type A) 2 USB 3.2 Gen 2 Ports (Type C) 1 2-in-1 Audio Jack (Headphone / Microphone) 1 Microphone Jack 1 RJ-45 LAN (10/100/1000Mbps) |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Multi languages, Single Zone Multi-Color illuminated full size keyboard with numeric pad. (15 colors to select) |
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →