| Camera | 64MP+13MP+12MP main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches Rotating P-OLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Snapdragon 765G | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | LG Wing 5G |
|---|---|
| Model | Wing 5G |
| Price | Tk 85,000 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September 14, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Rotating P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 13MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 169.5 x 74.5 x 10.9 mm (6.67 x 2.93 x 0.43 in) |
|---|---|
| Body Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Body Color | Aurora Gray, Illusion Sky |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256 GB UFS |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
The Phone is great.
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+64MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 14, OxygenOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5400 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9010 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
Battery: Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 12.4 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 10090 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.36 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 32MP Font
Chipset: Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+64MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+50MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 1.9 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S7
RAM: No RAM
OS: watchOS 8.0, upgradable to 8.3
Battery: 309 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+64MP+64MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, MyOS 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →