| Camera | 50MP+12MP+50MP Main, 60MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.67 Inches OLED Display | |
| Sim | Nano-SIM, eSIM | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery |
| Name | Motorola Edge+ |
|---|---|
| Model | Edge+ |
| Price | Tk 85,000 |
| Brand | Motorola |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, May 02 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, May 19 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 41, 46, 48, 66, 71 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~395 ppi density) |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 50MP, f/1.8, (wide), 1/1.55 |
|---|---|
| Secondary Camera | 60MP, f/2.2, (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Body Dimensions | 161.2 x 74 x 8.6 mm (6.35 x 2.91 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Body Color | Interstellar Black |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | 68W wired |
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+64MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 14, OxygenOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5400 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9010 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
Battery: Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 12.4 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 10090 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.36 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 32MP Font
Chipset: Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+64MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S7
RAM: No RAM
OS: watchOS 8.0, upgradable to 8.3
Battery: 309 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+64MP+64MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, MyOS 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Fluid AMOLED Display
Camera: 64MP+16MP+5MP+2MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →