| Camera | 13MP+8MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 13.2 Inches OLED Display | |
| Sim | Maleoon 910 | |
| OS | Harmony OS 4 | |
| Chipset | Kirin 9000s (7 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | Li-Po 10,100 mAh Battery |
| Name | Huawei MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Model | MatePad Pro 13.2 |
| Price | Tk 85,800 |
| Brand | Huawei |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | No |
|---|---|
| Network 2G | No |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Network Speed | No |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 1000 nits (peak), Stylus support |
|---|---|
| Display Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1920 x 2880 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~262 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 289.1 x 196.1 x 5.5 mm (11.38 x 7.72 x 0.22 in) |
|---|---|
| Body Weight | 580 g (1.28 lb) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Green, Obsidian Black, Crystal White |
| Operating System | Harmony OS 4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Cortex-A720 & 3x2.15 GHz Cortex-A720 & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Yes |
| Chipset | Kirin 9000s (7 nm) |
| Memory Internal | 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Po , non-removable battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 10,100 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, magnetic accessory connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Split smart magnetic full-area trackpad keyboard |
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+64MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 14, OxygenOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5400 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9010 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
Battery: Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 12.4 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 10090 mAh Battery
View Details →
Display: 6.36 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 32MP Font
Chipset: Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+64MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+50MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 1.9 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S7
RAM: No RAM
OS: watchOS 8.0, upgradable to 8.3
Battery: 309 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+64MP+64MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, MyOS 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Fluid AMOLED Display
Camera: 64MP+16MP+5MP+2MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →