| Processor | Intel Core i7-7500U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | LG Gram (15Z970-A.AAS7U1) |
|---|---|
| Model | Gram (15Z970-A.AAS7U1) |
| Price | Tk. 91,000 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 14.1 x 9.0 x 0.6 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.4 lbs |
| Body Build | Magnesium alloy |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-7500U |
| Generation | 7th Gen |
| Ram | 16GB Ram |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speaker (1.0W x 2) |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac, Dual Band |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C 2 x USB 3.0 |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 10/100 or Gigabit with RJ45 Gender |
This laptop is amazing in every possible way.
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 39Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →