| Processor | AMD Ryzen 7 6800HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.5 inch Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB LPDDR5 6000MHz RAM | |
| Memory | 512 GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4 Cell 70Wh Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 Pro X |
|---|---|
| Model | Yoga Slim 7 Pro X |
| Price | Tk 200,983 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Yes |
|---|
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 ax) Wi-Fi |
|---|
| Display Type | 3K PureSight IPS, 400 nits, 100% sRGB, 120Hz Adaptive Refresh Rate, 16:10, Dolby Vision, TÜV Low Blue Light Certification, NVIDIA G-SYNC, Glass, Touch |
|---|---|
| Display Size | 14.5 inch |
| Display Resolution | 1920 x 3072 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 328.2 x 221.4 x as thin as 15.9 mm (12.92 x 8.72 x as thin as 0.63 in) |
|---|---|
| Body Weight | 1.45 kg (3.48 lbs) |
| Body Build | Carbon fiber body |
| Body Color | Storm Grey |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 6800HS |
| Generation | No |
| Ram | 16 GB LPDDR5 6000MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 512 GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | AMD Radeon Graphics |
| Battery Type | Li-Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell 70Wh Li-Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 15 hours (Local video playback) |
| Audio | Giant Speakers 2W x 2 |
|---|---|
| Loudspeaker | 2x2W Harman Speakers |
| 3.5mm Jack | Dolby Atmos Audio |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 802.11ax 160MHz |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2x Type-C USB 3.2 Gen2 USB A 3.2 Gen1 with BC 1.2 Audio Combo Jack USB A (USB3.2 Gen1) |
| Other Features | Backlit Full-Size Keyboard |
|---|
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.2 Inch 3.1K LTPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4267Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 60Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →