| Processor | Intel Core i7-13700K Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 inch WQXGA IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 TLC SSD | |
| Battery | 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Legion 5i Pro 13th Gen |
|---|---|
| Model | Legion 5i Pro 13th Gen |
| Price | Tk 200,983 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS, Anti-Glare, Non-Touch, HDR400, 100%sRGB, 500 nits, 165Hz, LED Backlight, Narrow Bezel, Low Blue Light |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 19.9-26.6mm x 359.9mm x 264.4mm / 0.78-1.05 x 14.17 x 10.4 |
|---|---|
| Body Weight | 2.49 kg / 5.49 lbs |
| Body Color | Storm Grey |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700K |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16 GB DDR5 4800MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1 TB M.2 2280 PCIe Gen4 TLC SSD |
| Battery Type | Li-Polymer, 80Wh battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | 2 x 2W stereo speakers with Nahimic Audio, Nahimic Audio for Gamers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | Left: Thunderbolt 4 (USB 4, DisplayPort 1.4) USB Type-C (USB 3.2 Gen 2, DisplayPort 1.4) Right: USB-A 3.2 Gen 1 E-Shutter switch Headphone / mic combo Rear: USB-A (USB 3.2 Gen 1, always-on) USB-A (USB 3.2 Gen 1) USB-C (USB 3.2 Gen 2, DisplayPort 1.4, power delivery) RJ45 DC-In |
Great value, decent machine
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.2 Inch 3.1K LTPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4267Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 60Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 inch Display
Processor: AMD Ryzen 7 6800HS Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 6000MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 70Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →