| Processor | Intel Core i7-1260P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.2 Inch 3.1K LTPS Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR4 4267Mhz RAM | |
| Memory | 1TB NVMe PCIe SSD | |
| Battery | Lithium polymer 60Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Huawei MateBook X Pro Special Edition |
|---|---|
| Model | MateBook X Pro Special Edition |
| Price | Tk 200,045 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz and 5 GHz, 2 x 2 MIMO, WPA / WPA2 / WEP |
|---|
| Display Type | 3.1K LTPS 90Hz refresh rate 500 nits brightness, ΔE<1, P3 and sRGB dual colour gamut,1.07 billion colour, 1500:1 contrast ratio |
|---|---|
| Display Size | 14.2 inch |
| Display Resolution | 2080 x 3120 Pixels, 264 PPI |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Width 310 mm x Depth 221 mm x Height 15.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.26 kg |
| Body Build | Aluminum alloy |
| Body Color | White,Ink Blue,Space Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1260P |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 16GB LPDDR4 4267Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB NVMe PCIe SSD |
| Battery Type | Lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 60Wh battery |
| Battery Backup | 16 hours mixed usage |
| Audio | Speaker × 6, Microphone × 4 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz and 5 GHz, 2 x 2 MIMO, WPA / WPA2 / WEP |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Thunderbolt 4 × 2 (Left, support data, charging and DisplayPort) USB-C × 2 (Right, support data, charging and DisplayPort) 3.5 mm headset and microphone 2-in-1 jack × 1 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 10-point multi-touch sensitive screen |
Excellent Quality
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-1360P with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS 165Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch ScreenPad Plus Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB, 32GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →