| Processor | Intel Atom Quad Core | |
|---|---|---|
| Display | 14 inch LED | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics | |
| OS | Win-10 Home | |
| RAM | 2GB DDR3 RAM | |
| Memory | 32GB eMMC | |
| Battery | 10,000 mAh Li-Polymer | |
| Warranty | 1 year (Battery, Adapter 6 Month) |
| Name | ilife Zed Air |
|---|---|
| Model | Zed Air |
| Price | Tk 18,000 |
| Brand | I-Life |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi, Bluetooth, Card Reader |
|---|
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | 1366x768 (WxH) HD |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Weight | 1.53Kg |
|---|---|
| Body Color | Silver |
| Operating System | Win-10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Atom Quad Core |
| Ram | 2GB |
|---|---|
| eMMC Capacity | 32GB eMMC |
| Graphics Memory | Intel HD |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 10,000 mAh |
| Battery Backup | Up to 8 Hrs. |
| 3.5mm Jack | 1 x 3.5 mm mini jack |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2 x USB2.0 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Front Camera: 2 Mega Pixel |
This is the best laptop that I have ever owned.
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Octa Core, 2x Cortex-A75 + 6x Cortex-A55 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD Plus IPS Display
Processor: Deca-Core 10-Core,2x 2.3GHz ProcessorARM Cortex-A72
RAM: 4GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6600mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches Display
Processor: Intel Cherry Trial CR Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 8000mAH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.3 inch FHD LCD Display
Processor: Octa Core 12nm Processor
RAM: 4GB LPDDR4 RAM
OS: Android 11
Battery: 3.8V/7000mah Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch OLED 3.5K LED Display
Processor: Intel Core i7-13490H
RAM: 16GB DDR6 4200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 4-cell 66Whr Lithium Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →