| Processor | Octa Core 12nm Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.3 inch FHD LCD Display | |
| Graphics Card | G52 @850MHz Graphics | |
| OS | Android 11 | |
| RAM | 4GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 128GB UFS 2.1 eMMC SSD | |
| Battery | 3.8V/7000mah Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Chuwi HiPad Air |
|---|---|
| Model | HiPad Air |
| Price | Tk 17,608 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|
| Display Type | FHD LCD IPS, 16:10 aspect ratios, 10-point multi touch screen, Full-laminated Design, 100% sRGB |
|---|---|
| Display Size | 10.3 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 245 x 157.7 x 7.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | 450 grams |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Processor | Octa Core 12nm, 2 x A75+6 x A55, 2.0GHz+2.0GHz |
| Ram | 4GB LPDDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB UFS 2.1 eMMC SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3.8V/7000mah |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Yes with Built-in Four speakers Speaker, Dual microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.0, A2DP, LE, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 1 x Type-c, 3.5mm Audio Jack, Docking port |
Great value for less money
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Octa Core, 2x Cortex-A75 + 6x Cortex-A55 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD Plus IPS Display
Processor: Deca-Core 10-Core,2x 2.3GHz ProcessorARM Cortex-A72
RAM: 4GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6600mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches Display
Processor: Intel Cherry Trial CR Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 8000mAH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch OLED 3.5K LED Display
Processor: Intel Core i7-13490H
RAM: 16GB DDR6 4200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 4-cell 66Whr Lithium Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 inches Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 6GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 9200 mAh Lithium ion Non-Removable battery
Warranty: No
View Details →