| Processor | Intel Cherry Trial CR Z8350 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 Inches Display | |
| Graphics Card | Intel Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 4GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 64GB eMMC SSD | |
| Battery | Lithium polymer 8000mAH Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Xidu PhilBook |
|---|---|
| Model | PhilBook |
| Price | Tk 17,712 |
| Brand | Xidu |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi: 802.11ac/a/b/g/n wireless internet |
|---|
| Display Type | FHD IPS backlight Touchscreen display |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 0.3 MP Front Camera |
|---|
| Body Dimensions | Lenght 10.9 x Width 7.4 x Thinkness 0.6 inches |
|---|---|
| Body Weight | 2.62 Ibs |
| Body Build | Metal Body |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Cherry Trial CR Z8350 Processor, (Quad Core 1.4GHz, up to 1.92GHz) |
| Ram | 4GB LPDDR3 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 64GB eMMC SSD |
| eMMC Capacity | 64GB eMMC SSD |
| Graphics Memory | No |
| Battery Type | Lithium polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 8000mAH Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Audio | 2 x Speakers, 1 x Power button, 2 x Volume |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi: 802.11ac/a/b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | 4.0 |
| USB | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x Microphone Jack |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Full size backlight keyboard |
Laptop is very good.
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Octa Core, 2x Cortex-A75 + 6x Cortex-A55 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD Plus IPS Display
Processor: Deca-Core 10-Core,2x 2.3GHz ProcessorARM Cortex-A72
RAM: 4GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6600mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.3 inch FHD LCD Display
Processor: Octa Core 12nm Processor
RAM: 4GB LPDDR4 RAM
OS: Android 11
Battery: 3.8V/7000mah Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch OLED 3.5K LED Display
Processor: Intel Core i7-13490H
RAM: 16GB DDR6 4200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 4-cell 66Whr Lithium Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 inches Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 6GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 9200 mAh Lithium ion Non-Removable battery
Warranty: No
View Details →