| Processor | Intel Core i7-1365U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 Inch WUXGA IPS Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 6400MHz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 4 |
|---|---|
| Model | ThinkPad X13 Yoga Gen 4 |
| Price | Tk 198,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WUXGA IPS, Anti-Reflection, Anti-Smudge, Touch, 100%sRGB, 300 nits, 60Hz , Lenovo Integrated Pen |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels 16:10 aspect ratio |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 16.4mm x 301.7mm x 214.6mm / 0.65 x 11.88 x 8.44 |
|---|---|
| Body Weight | 1.2 kg / 2.64 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Deep Black, Storm Grey |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1365U with vPro |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR5 6400MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Battery Type | Li-Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 cell, 54.7Whr battery |
| Battery Backup | Up to 6 Hours |
| Audio | Dolby Audio, Dolby Voice, 2 x speakers, 2 x mics |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x USB-C Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 x always on) Headphone / mic combo Optional: Nano SIM Optional: Smart card reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Backlit Spill-resistant (up to 200ml / 6.76oz) TrackPoint TrackPad: 110mm / 4.33 |
The battery life on this machine is incredible
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-1360P with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA AG Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB, LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS 165Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch ScreenPad Plus Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB, 32GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →