| Processor | Intel Core i7-1360P with vPro Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD 60Hz Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB, M.2 SSD | |
| Battery | 3 Cell, 42WHr standard Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Precision 3580 |
|---|---|
| Model | Precision 3580 |
| Price | Tk 197,890 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.4/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
|---|
| Display Type | FHD 60Hz, 250 nits, non-touch, RGB FHD Camera and Mic with WLAN |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.90 in. (22.80 mm) Height (front): 0.82 in. (20.80 mm) Width: 14.09 in. (357.80 mm) Depth: 9.19 in. (233.30 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.5 lb (1.58 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1360P with vPro |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB, M.2 2230, Gen 4 PCIe NVMe, SSD, Class 35 |
| Battery Type | Standard battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell, 42WHr battery |
| Battery Backup | Up to 8 Hours |
| Audio | Stero speakers with Realtek Waves MaxxAudio Pro, 2 W x 2 W = 4 W total Dual-array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.4/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | SD card reader Universal audio (2) USB 3.2 Gen 1 (Power Enabled) RJ-45 Ethernet Lock slot (2) Thunderbolt 4 Type C 65W Type C (Integrated graphics-15W only), 100W Type C or 130W Type C (Integrated graphics/discrete graphics) SC Reader optional, FPR optional |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Non-backlit keyboard with numeric keypad, 99-key |
I'm happy with the keyboard. It's comfortable and responsive
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA AG Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB, LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS 165Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch ScreenPad Plus Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB, 32GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →