| Processor | Intel® Core™ i7-8550U | |
|---|---|---|
| Display | 13.9 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® MX150 with 2 GB GDDR5 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16 GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 512 GB NVMe PCIe SSD | |
| Battery | 57.4 Wh* Lithium polymer | |
| Warranty | 2 Years Huawei Warranty |
| Name | Huawei MateBook X Pro |
|---|---|
| Model | MateBook X Pro |
| Price | TK. 162,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | 10-point, anti-fingerprint |
|---|---|
| Display Size | 13.9 inches |
| Webcam | HD Webcam |
|---|---|
| Megapixel | Front camera: 1 MP |
| Body Dimensions | 304 mm x 217 mm x 14.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.33 kg |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7-8550U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 16 GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB NVMe PCIe SSD |
| Graphics Memory | NVIDIA® GeForce® MX150 with 2 GB GDDR5 |
| Battery Type | Lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 57.4 Wh* |
| Battery Backup | Up to 5 Hrs |
| Audio | Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Quad digital microphones and Quad speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5-mm stereo headset jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-A x 1 (USB3.0, max output 5 V / 2 A) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | One touch power button 3.5-mm stereo headset jack |
All is good - fast, lite, great screen, nice portable size.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80 Wh battery with 3 charging Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full HD IPS Display
Processor: Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 4-Cell 62WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1195G7 Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →