| Processor | Core i7-10875H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inches Full HD IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-Bit | |
| RAM | 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 8TB, 4TB x 2 NVMe PCIe SSDs | |
| Battery | 4-Cell 62WHr Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics Max 15 |
|---|---|
| Model | Max 15 |
| Price | Tk 161,390 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Dual-Band Wireless-AC 9560 2x2 |
|---|
| Display Type | Full HD IPS 240Hz Refresh Rate Calibrated Display (Color Accuracy Delta E < 2) Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | IR Webcam with Windows Hello Support & dual digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | 13.97 x 9.29 x 0.77 inches |
|---|---|
| Body Weight | 3.82 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Gray, Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|---|
| Processor | Core i7-10875H Processor, Octa Cores - 12 Threads (2.6-4.5GHz TurboBoost) |
| Generation | 10th Gen |
| Ram | 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 8TB, 4TB x 2 NVMe PCIe SSDs |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | 4-Cell 62WHr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 Hours |
| Audio | THX Spatial Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Dual-Band Wireless-AC 9560 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 Mini DisplayPorts, 1 HDMI x 2.0, 1 USB Type-C Port (Data Transfer Only), 1 USB 3.1 (Gen 2), 2 USB 3.1 (Gen 1), MicroSD Card Reader, Gigabit Ethernet RJ45, Audio out & Mic In, Kensington Lock slot |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Premium Membrane RGB Backlit Keyboard plus 10-key numeric keypad, Customizable RGB Light Bar |
Very happy with it
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80 Wh battery with 3 charging Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1195G7 Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →