| Engine Displacement | N/A | |
|---|---|---|
| Engine Type | Electric | |
| Mileage Per Liter | 45-50 KM Mileage | |
| Top Speed Ability | 50 KMH Top Speed | |
| Maximum Power | N/A | |
| Maximum Torque | N/A | |
| Kerb Weight | 115 kg | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | GT-10 |
|---|---|
| Model | 10 |
| Color | Black, Blue, Galaxy blue, Golden, Red, Vivien green |
| Price | Tk64,500 |
| Brand | GreenTiger |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Displacement | N/A |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | No |
| Fuel Supply | No |
| Gear Box | Reverse gear |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45-50km |
|---|---|
| Max Speed | 50kmph |
| Front Suspension | Info not available |
|---|---|
| Rear Suspension | Info not available |
| Height | 913 mm |
|---|---|
| Kerb Weight | 110 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | lead acid |
| Battery Capacity | 48V 1kwh |
| Front Brake | Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | 10-inch |
| Tyre Type | tubeless |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 48V 1kwh |
| Brake/Tail Light | No |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: Not Available
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 80 Kmph (Approx) top speed
Maximum Power: Not Available
Brakes Style: Front: Drum & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 80 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, Wind Cooling, Four Strokes
Mileage PL: 65 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 75 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 2 KW @8000rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 85cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, Natural Air-Cooled
Mileage PL: 50 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 85 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.58 kw at 8500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 40 Km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 45 Km / h top speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →