| Engine Displacement | Electric Scooter | |
|---|---|---|
| Engine Type | No | |
| Mileage Per Liter | 6~8H Charging Time | |
| Top Speed Ability | 50-60 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM | |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM | |
| Kerb Weight | 96 KG Weight | |
| Brakes Style | Front: Disc & Rear: Drum |
| Name | Exploit 06 |
|---|---|
| Model | Exploit 06 |
| Color | Red |
| Price | Tk 65,000 |
| Brand | Exploit |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric Scooter |
|---|---|
| Displacement | No |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM |
| No. of Cylinders | No |
| Cooling System | No |
| Valve Per Cylinder | No |
| Drive Type | No |
| Starting | No |
| Fuel Supply | No |
| Clutch | Yes |
| Ignition | Yes |
| Transmission | Auto |
| Gear Box | No |
| Bore | Yes |
| Stroke | Yes |
| Compression Ratio | Yes |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 6~8H Charging Time |
|---|---|
| Max Speed | 50-60 Km (Approx) |
| Chassis | No |
|---|---|
| Body Type | Yes |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1870 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | No |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Kerb Weight | 96 Kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | Lead-acid |
| Battery Capacity | 60V20Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 3.50-10, 3.50-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Yes |
| Rear Brake Diameter | Yes |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | Lithium-ion |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Single-Seat |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good product.
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: Not Available
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 80 Kmph (Approx) top speed
Maximum Power: Not Available
Brakes Style: Front: Drum & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 45-50 KM Mileage
Top Speed: 50 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 85cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, Natural Air-Cooled
Mileage PL: 50 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 85 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.58 kw at 8500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 40 Km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 45 Km / h top speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 - 75 km Milage
Top Speed: 45-50km/hr Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Drum , Rear: Drum
View Details →