| Engine Displacement | N/A | |
|---|---|---|
| Engine Type | Electric | |
| Mileage Per Liter | 65 Km Mileage | |
| Top Speed Ability | 45 Km / h top speed | |
| Maximum Power | N/A | |
| Maximum Torque | N/A | |
| Kerb Weight | 80 Kg net weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Bir SUN RA EM-10 |
|---|---|
| Model | SUN RA EM-10 |
| Color | Blue, White |
| Price | Tk 66,000 |
| Brand | Bir Motors |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Displacement | No |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | No |
| Cooling System | No |
| Drive Type | Info not available |
| Starting | Info not available |
| Fuel Supply | No |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Info not available |
| Odometer | No |
| Pass Switch | No |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 65 Km |
|---|---|
| Max Speed | 45 Km/h |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Rear Suspension | Info not available |
| Length | 1720mm |
|---|---|
| Width | 580mm |
| Height | 1100mm |
| Kerb Weight | 136 Kg |
| Headlight | Info not available |
|---|---|
| Battery Type | Gel battery |
| Battery Capacity | 60 V/ 20Ah |
| Rated Motor power | 1,200 W DC Brushless motor |
| Charging Time | 8 Hours |
| Tyre Size | 3.0-10” |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Dram |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 60 V/ 20Ah |
| Speedometer | Info not available |
|---|---|
| Tachometer | Info not available |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Pass Light | No |
The scooter has a great performance, it is the best in the performance.
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: Not Available
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 80 Kmph (Approx) top speed
Maximum Power: Not Available
Brakes Style: Front: Drum & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 45-50 KM Mileage
Top Speed: 50 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 124.7cc Engine
Engine Type: Four-stroke, single-cylinder, air-cooled
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 Kmph Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 87 cc Engine
Engine Type: Four Stroke, Single Cylinder, Air Cooled
Mileage PL: 60 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 80 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 85cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, Natural Air-Cooled
Mileage PL: 50 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 85 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.58 kw at 8500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55 km/charge
Top Speed: 50 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 60 km/charge
Top Speed: 50KM/H Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 60-70 per charge
Top Speed: 60 KM/H Top speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 40 Km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →